موی خانم‌ها بیشتر می‌ریزد یا آقایان؟

متخصصان می‌گویند ریزش مو میان خانم‌ها و آقایان درجه‌های مختلفی دارد و تا حدی با هم متفاوت است، اما در بیشتر مواقع، موارد مشابهی از ریزش مو میان آنها مشاهده می‌شود و نمی‌توان تقسیم‌بندی خاص و مجزایی در این مورد ارائه کرد.

اما طبیعی است خانم‌ها بیشتر از آقایان نگران این موضوع باشند. در ضمن، خوب است بدانید براساس نظر متخصصان، ریزش مو تا حدود صد عدد تار مو در روز طبیعی است، ولی زمانی که تعداد موهای ریخته شده حتی اگر کمتر از این مقدار باشد، تغییر می‌کند و افزایش می‌‌یابد (چه برای خانم‌ها و چه آقایان)، حتما باید برای بررسی دلایل تغییر الگوی ریزش مو به پزشک مراجعه کنید تا به موقع از کم شدن موها پیشگیری شود.


دلایل متفاوت برای ریزش موها

متخصصان پوست و مو اعتقاد دارند موها به دلایل متفاوتی می‌ریزد و بر همین اساس تاکید می‌کنند حتما قبل از شروع هر نوع روش درمانی، دلیل اصلی ریزش مو را تشخیص دهید.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو نیز در گفت‌وگو با جام‌جم در این‌باره توضیح می‌دهد: ریزش مو می‌تواند به دلایل متفاوتی بروز کند؛ از مسائل ارثی و ژنتیکی و کمبودهای تغذیه‌ای گرفته تا مشکلات و بیماری‌های داخلی.

به گفته این متخصص پوست، کمبودهای تغذیه‌ای شامل کم‌خونی‌، مشکلات و اختلالات تیروئید و کمبود عناصری مانند بیوتین، روی، آهن، فولیک اسید و پروتئین‌ می‌شود که باید به آنها نیز توجه داشت. علاوه بر این، بعضی از بیماری‌ها و مشکلات داخلی مانند گروهی از بیماری‌های روماتولوژی و بیماری‌های کبدی و کلیوی نیز می‌تواند سبب ریزش مو شود.

گاهی هم ریزش موها به صورت تکه‌ای نمایان می‌شود که به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، فرد در چنین مواردی مانند ریزش موی سکه‌ای به صورت ناگهانی متوجه خالی شدن بخشی از موهایش می‌شود.

وی می‌افزاید: ریزش مو می‌تواند ناشی از قارچ‌های سر هم باشد که این مورد بیشتر در بچه‌ها شایع است. در بعضی از بیماری‌ها نیز ریزش مو موجب تخریب دائم موها می‌شود که در این شرایط متأسفانه ممکن است موها دیگر رشد نکند.

/ 0 نظر / 7 بازدید